Olympics Begin In
:
Days
:
Hours
:
Mins
 
Secs
Begin typing your search above and press return to search.

Tokyo 2020

29-member Refugee team picked up for Tokyo Olympics

The team selected by the IOC was drawn from 55 athletes who fled their home countries and got scholarships to train for the games in a new home country.

IOC Refugee Olympic Team
X

IOC Refugee Olympic Team

By

PTI

Updated: 8 Jun 2021 4:51 PM GMT

The refugee team for the Tokyo Olympics has 29 athletes competing in 12 sports.

The team selected by the International Olympic Committee on Tuesday was drawn from 55 athletes who fled their home countries and got scholarships to train for the games in a new home country.

The 29 -- a rise from 10 in the inaugural refugee team at the 2016 Rio de Janeiro Olympics -- are originally from Afghanistan, Cameroon, Congo, Republic of Congo, Eritrea, Iran, Iraq, South Sudan, Sudan, Syria, Venezuela.

They will compete in swimming, athletics, badminton, boxing, canoeing, cycling, judo, karate, shooting, taekwondo, weightlifting, and wrestling.

"You are an integral part of our Olympic community, and we welcome you with open arms." IOC president Thomas Bach told the athletes when announcing their selection, adding they would "send a powerful message of solidarity, resilience and hope to the world."

The team will be managed in Tokyo by officials from the IOC and the United Nations' Geneva-based refugee agency, the UNHCR.

"Surviving war, persecution and the anxiety of exile already makes them extraordinary people," UNHCR High Commissioner Filippo Grandi said in a statement, "but the fact that they now also excel as athletes on the world stage fills me with immense pride."

The refugee athletes will compete against 206 national teams with identifier EOR, for the French acronym of the team name. The Tokyo Olympics are from July 23-Aug. 8.

MEET THE 29 REFUGEE OLYMPIC TEAM TOKYO 2020 MEMBERS

  • Abdullah Sediqi TAEKWONDO
  • Ahmad Alikaj JUDO
  • Ahmad Badreddin Wais CYCLING
  • Aker Al Obaidi WRESTLING
  • Alaa Maso SWIMMING
  • Anjelina Nadai Lohalith ATHLETICS
  • Aram Mahmoud BADMINTON
  • Cyrille Fagat Tchatchet II WEIGHTLIFTING
  • Dina Pouryounes Langeroudi TAEKWONDO
  • Dorian Keletela ATHLETICS
  • Eldric Samuel Sella Rodriguez BOXING
  • Hamoon Derafshipour KARATE
  • Jamal Abdelmaji Eisa Mohammed ATHLETICS
  • James Chiengjiek Nyang ATHLETICS
  • Javad Mahjoub JUDO
  • Kimia Alizadeh Zenozi TAEKWONDO
  • Luna Solomon SHOOTING
  • Masomah Ali Zada CYCLING
  • Muna Dahouk JUDO
  • Nigara Shaheen JUDO
  • Paulo Amotun Lokoro ATHLETICS
  • Popole Misenga JUDO
  • Rose Nathike Likonyen ATHLETICS
  • Saeid Fazloula CANOE
  • Sanda Aldass JUDO
  • Tachlowini Gabriyesos ATHLETICS
  • Wael Shueb KARATE
  • Wessam Salamana BOXING
  • Yusra Mardini SWIMMING
Next Story