Begin typing your search above and press return to search.

Commonwealth Games

Commonwealth Games 2022: Day 1 Schedule, Results- India wins in Boxing, Table Tennis, Hockey

Here are the events in which India will be taking part on Day 1 of the Birmingham Commonwealth Games 2022.

Indian womens cricket team (Source: BCCI Women)
X

Indian women's cricket team (Source: BCCI Women)

By

Pritish Raj

Updated: 2022-07-30T15:08:47+05:30

The Indian contingent have an exciting events lined up to kick off their 2022 Commonwealth Games journey. The women's cricket and hockey teams will be looking to get a winning start with their opening group stage matches.

The men's boxing team will also commence their hopes to get a podium finish with their respective categories. Additionally, the Indian table tennis teams will go through their qualifying rounds as well.

Other sports which will see Indian athletes in action include swimming, gymnastics, squash, lawn bowls, track cycling, and triathlon.

Day 1 Schedule 29th July (IST Time)

Boxing

Shiva Thapa- 63.5 kg Round of 32 (4:30 pm) (Defeated Pakistan's Suleman Baloch 5-0)

Cricket

India v Australia- Group A match (3:30 pm) (Australia won by 3 wickets)

Gymnastics

Yogeshwar, Satyajit, Saif- Men Individual and Team Qualifying (1:30 pm) (Only Yogeshwar Singh qualified for the All-Round final)

Men Team Final (if Qualified) (10:00 pm) (Did not qualify)

Hockey

India v Ghana- Women Group Stage (6:30 pm) (India won 5-0)

Lawn Bowls

Tania Choudhury- Women Singles (1:00 pm) (Lost 10-21)

Dinesh, Navneet, Chandan- Men Triples (1:00 pm) (Lost 6-23)

Sunil, Mridul- Men Pair Round 1 (7:30 pm) (Won 36-4)

Rupa, Tania, Lovely- Women Four Round 1 (7:30 pm) (Lost 9-18)

Swimming

Kushagra- 400m FreeStyle Heats (3:00 pm) (Didn't qualify)

Sajan- 50m Butterfly Heats (3:00 pm) (Didn't qualify)

Srihari- 100m BackStroke H (3:00 pm) (Qualified for final)

Squash

Abhay Singh- Round of 64 (Won 3-0)

Anahat Singh- Round of 64 (Won 3-0)

Table Tennis

Men Team- Qualifying Round 1 (2:00 pm) (Won 3-0 against Barbados)

Women Team- Qualifying Round 1 (2:00 pm) (Won 3-0 against South Africa)

Men Team- Qualifying Round 2 (8:30 pm) (Won 3-0 against Singapore)

Women Team- Qualifying Round 2 (8:30 pm) (Won 3-0 against Fiji)

Track Cycling

Vishwajeet, Naman, Venkappa, Anantha, Dinesh- Men Team Pursuit Qualification (2:30 pm) (Didn't qualify)

Mayuri, Triyasha, Shushikala- Women Team Sprint Qualification (2:30 pm) (Didn't qualify)

Y Rojit, Ronaldo, David, Esow- Men Team Sprint Qualification (2:30 pm) (Didn't qualify)

Triathlon

Adarsh, Vishwanath- Men Final (3:30 pm) (Finished 30th and 33rd respectively in Sprint)

Sanjana, Pragnya- Women Final (3:30 pm) (Finished 28th and 26th respectively in Sprint)

Next Story