Bg

India At CWG 2022

India At CWG '22

Gold 22
silver 16
Bronze 23
india
Begin typing your search above and press return to search.

Commonwealth Games

Commonwealth Games 2022 Day 9 Schedule: Wrestlers and Boxers look for medals galore

The Indian cricket team and the men's hockey team will also be hoping to assure their medals when they play their respective semifinals.

Ravi Dahiya
X

Ravi Dahiya (Reuters)

By

Pritish Raj

Updated: 2022-08-06T10:34:25+05:30

After the Indian Wrestlers showered medals on the 8th Day of Commonwealth Games 2022, Day 9 will see more influx of medals as Indian boxers will play their semi-final bouts and six more wrestlers will fight for the gold medal.

Indian Women's Cricket Team will take on England in the semi-finals and the men's hockey team will take on South Africa in the semis.

Table Tennis- Reeth Tennison/Sreeja Akula v Lara/Anna- Women's Doubles Ro16- 02:00 PM

Table Tennis- Manika Batra/Diya Chitale v Nandeshwaree/Oumehani- Women's Doubles Ro16- 02:00 PM

Table Tennis- Achanta Kamal Sharath v Quek Izzac- Men's Quarter Final- 02:40 PM

Para Athletics- Poonam, Sharmila, Santosh- Women's F55-57 Shot Put Final- 02:50 PM

Athletics- Priyanka, Bhawna Jat- Women's 10,000m Race Walk Final- 03:00 PM

Boxing- Nitu v Priyanka Dhillon- Women's Minimumweight Semi-final- 03:00 PM

Boxing- Amit Panghal v Patrick Chinyemba- Men's Flyweight Semi-final- 03:30 PM

Wrestling- Ravi Dahiya v Suraj Singh- Men's 57 Kg Quarter-final- 03:00 PM onwards

Wrestling- Deepak Nehra v Nishan Randhawa- Men's 97 Kg Quarter-final- 03:00 PM onwards

Wrestling- Pooja Sihag v Michelle Montague- Women's 76 Kg Quarter-final- 03:00 PM onwards

Wrestling- Vinesh Phogat v Mercy Bolafunoluwa- Women's 53 Kg Nordic System- 03:00 PM onwards

Wrestling- Pooja Gehlot v Rebecca Ndolo- Women's 50 Kg Nordic System- 03:00 PM onwards

Wrestling- Naveen v John Emmanuel- Men's Freestyle 74 Kg Quarter Final- 03:00 PM onwards

Wrestling- Vinesh Phogat v Samantha Stewart- Women's 53 Kg Nordic System- 03:00 PM onwards

Wrestling- Pooja Gehlot v Christelle Lemofack- Women's 50 Kg Nordic System- 03:00 PM onwards

Wrestling- Vinesh Phogat v Chamdoya Keshani- Women's 53 Kg Nordic System- 03:00 PM onwards

Table Tennis- Sanil Shetty v Liam Pitchford- Men's Quarter Final- 03:25 PM

Table Tennis- Sathiyan v Sam Walker- Men's Quarter Final- 03:25 PM

Cricket- India v England- Women's Cricket Semi-final- 03:30 PM

Table Tennis- Sreeja Akula v Tianwei Feng- Women's Semi Final- 04:10 PM

Badminton- P.V. Sindhu v Goh Wei Jin- Women's Singles Quarter Final- 04:20 PM

Athletics- Avinash Sable- Men's 3000m Steeplechase Final- 04:20 PM

Lawn Bowls- India v England- Men's Fours Gold Medal- 04:30 PM

Athletics- Women's 4*100m Relay- 04:45 PM

Table Tennis- Sathiyan/Achanta v Finn/Nicholas- Men's Doubles Semi Final- 04:55 PM

Squash- Abhay/SenthilKumar v Wern/Yow- Men's Doubles Quarter Final- 05:15 PM

Badminton- Aakarshi Kashyap v Kirsty Glimour- Women's Singles Quarter Final- 06:00 PM

Table Tennis- Sreeja/Achanta v Minhyung/Nicholas- Mixed Doubles Semi Final- 06:00 PM

Squash- Dipika/Saurav v Paul Coll/Joelle King- Mixed Doubles Semi Final- 06:45 PM

Boxing- Nikhat Zareen v Alfiya Stubley- Women's Light Flyweight Semi-final- 07:15 PM

Boxing- Jaismine v Gemma Paige Richardson- Women's Lightweight Semi-final- 08:00 PM

Badminton- Lakshya Sen v Julien Georges Paul- Men's Singles Quarter Final- 10:00 PM

Badminton- Kidambi Srikanth v Toby Penty- Men's Singles Quarter Final- 10:00 PM

Hockey- India v South Africa- Men's Semi-final- 10:30 PM

Para Table Tennis- Raj Aravindan v Ogunkunle- Men's Singles (Classes 3-5) Bronze Medal- 10:45 PM

Badminton- Treesa Jolly/Gayatri Gopichand v Katherine/Tahila- Women's Doubles Quarter Final- 10:50 PM

Athletics- Manju Bala- Women's Hammer Throw Final- 11:30 PM

Badminton- Chirag/Satwik v Nathan/Jacob- Men's Doubles Quarter Final- 11:40 PM

Para Table Tennis- Sonalben Patel v Sue Bailey- Women's Singles (Classes 3-5) Bronze Medal- 12:15 AM

Athletics- Avinash Sable- Men's 5000m Final- 12:40 AM

Boxing- Rohit Tokas v Stephen Zimba- Men's Welterweight Semi-final- 12:45 AM

Para Table Tennis- Bhavina Patel v Ikpeoyi- Women's Singles (Classes 3-5) Gold Medal- 01:00 AM

Boxing- Sagar v Ifenayi Onyekwere- Men's Super Heavyweight Semi-final- 01:30 AM

(To Be Updated)

Next Story