Bg

India At CWG 2022

India At CWG '22

Gold 22
silver 16
Bronze 23
india
Begin typing your search above and press return to search.

Commonwealth Games

Commonwealth Games 2022 Day 2 India Schedule: Mirabai Chanu to gun for gold

Here are the events in which India will be taking part in Day 2 of the Birmingham Commonwealth Games 2022.

Mirabai Chanu won silver medal in 49kg category at the Tokyo Olympics (Source: Deccan Herald)
X

Mirabai Chanu won the silver medal in the 49kg category at the Tokyo Olympics (Source: Deccan Herald)

By

Rajdeep Saha

Updated: 2022-07-30T08:57:08+05:30

After quite a successful Day 1 at the CWG 2022, India will be hoping to continue the momentum and see out the second day of the games with the same zeal and vigour.

On Day 1, Indian paddlers had a field day with both Men's and Women's team ousting their opponents with clean sweep. In the boxing ring, Shiva Thapa defeated Pakistan's Suleman Baloch.

On Day 2, the Indian athletes will certainly find themselves busy with qualification rounds and group stage matches across different disciplines.

Day 2 Schedule 30th July (IST Time)

Afternoon Session:

Lawn Bowls- India vs Malta- Men's Triples (1 pm); Tania Choudhury vs Laura Daniels- Women's Singles (1 pm)

Badminton- India vs Sri Lanka- Mixed Team event (1:30 pm)

Weightlifting- Sanket Sagar- Men's 55 kg Gold Medal match (1:30 pm)

Table Tennis- India vs Guyana- Women's Team (2 pm)

Cycling- Women's Sprint Qualification (2:32 pm)

Swimming - Kushagra Rawat in Men's 200m Freestyle (3:06 pm)

Evening Session:

Weightlifting- Gururaja Poojary- Men's 61 kg Gold Medal match (4:15 pm)

Table Tennis- India vs Northern Ireland- Men's Team (4:30 pm)

Boxing- Hussamuddin Mohammed vs Amzolele Dyeyi- 54 to 57 kg (5 pm)

Squash- Ramit Tandon vs Christopher Binnie- Men's Singles (5 pm); Joshana Chinappa vs Meagan Best- Women's Singles (5:45 pm); Sunayna Kuruvilla vs Aifa Azman- Women's Singles (5:45 pm); Saurav Ghosal vs TBD- Men's Singles (6:15 pm)

Lawn Bowls- India vs Cook Islands- Men's Pairs (7:30 pm)

Night Session:

Gymnastics- Women Subdivision 3- Vault (9 pm)

Weightlifting- Mirabai Chanu- Women's 49 kg Gold Medal match (10 pm)

Lawn Bowls- India vs Canada- Women's Fours Round 3 and 4 (10:30 pm)

Badminton- India vs Australia- Mixed Team event (11:30 pm)

Hockey- India vs Wales- Women's Group A (11:30 pm)

Boxing- Lovlina Borgohain vs Ariane Nicholson 70 kg R16 (12 midnight)

Weightlifting- Bindyarani Devi 55kg (12:30 am)

Boxing- Sanjeet vs Atoleauplodzicki R16 (1 am)

Swimming- Srihari Nataraj 110m Backstroke Final (1:30 am)

Next Story