Olympics Begin In
:
Days
:
Hours
:
Mins
 
Secs
Begin typing your search above and press return to search.

Asian Games

Asian Games 2023: Indians in action on October 2, Schedule, timings, medal events

Here are all the sports India will be participating on the ninth day at Asian Games 2023 with timings and schedules.

Asian Games 2023: Indians in action on October 2, Schedule, timings, medal events
X
By

The Bridge Desk

Updated: 1 Oct 2023 9:17 PM GMT

India had an excellent day in terms of medals today, as they broke the record for most medals won in a single day at the Asian Games. Athletics was the start of the day as Avinash Sable and Tajinder Pal Singh Toor bagged gold in the 3000m Steeplechase and Shot put respectively.

Murali Sreeshankar (Long Jump), Jyothi Yarraji (100m hurdles), Ajay Kumar Saroj (1500m), Harmilan Bains (1500m) won silver while Jinson Johnson (1500m), Seema Punia (Discus Throw), and Nandini Agasara (Heptathlon) won bronze medal.

Tomorrow plenty of action awaits for the Indian athletes. Let's take a look at the schedule for tomorrow.

Archery

6:30 AM:- Recurve mixed team R16

6:30 AM:- Compound mixed team R16

7:30 AM:- Compound Men's team R16

8:40 AM:- Recurve Women's team R16

8:40 AM:- Recurve Men's team R16

11:05 AM:- Compound Men and Women elimination R16

12:35 PM:- Recurve Men and Women elimination R16

Athletics

6:30 AM:- Men's Decathlon 100m - Tejaswin Shankar

6:40 AM:- Men's High Jump Qualification - Sandesh Jesse, Sarvesh Kushare

7:00 AM:- Men's Decathlon Long Jump -

7:17 AM:- Men's 800m Round 1 - Heat 2 - Mohammed Afsal

7:24:- Men's 800m Round 1 - Heat 3 - Krishan Kumar

7:45:- Men's 400m Hurdles Round 1 - Heat 1 - Santhosh Kumar Tamilasaran

8:05 AM:- Men's Decathlon Shot Put

8:10 AM:- Women's 400m Hurdles Round 1 - Heat 1 - Vithya Ramraj

8:18-Women's:- 400m Hurdles Round 1 - Heat 2 - Sinchal Kaveramma

4:30 PM:- Women's Pole Vault Final - Pavithra Venkatesh- Medal Match

4:35 PM:- Men's Decathlon High jump

4:40 PM:- Women's Long Jump Final - Shaili Singh, Ancy Sojan - Medal Match

4:50 PM:- Women's 3000m Steeplechase Final - Parul Chaudhary, Priti Lamba - Medal Match

5:25 PM:- Men's 200m Final - Amlan Borgohain - Medal Match

6:10 PM:- 4 x 400m Relay Mixed Final - Medal Match

6:40 PM:- Men's Decathlon 400m

Badminton

7:30 AM:- Men's Singles R64

7:30 AM:- Women's Singles R64

7:30 AM:- Mixed Doubles R32

Basketball

1:30 PM:- Women's Quarter-Final

Bridge

6:30 AM:- Men's,Mixed Second round Match-9

11:00 AM:- Men's, Mixed Second round Match-10, Women's Match-6

1:30 PM:- Men's, Mixed Second round Match-11,Women's Match-7

Canoe Sprint

7:40 AM:- Men's Canoe Single 100m Final - Niraj Verma - Medal Match

8:20 AM:- Women's Canoe Double 500m Final - Megha Pradeep, Shivani Verma - Medal Match

8:25 Am:- Women's Kayak Double 500m Final - Binita Chanu, Parvathy Geetha - Medal Match

9:15 AM:- Men's Canoe Double 500m Final - Ribason Singh, Gyaneshwor Singh - Medal Match

Chess

12:30 PM:- Men's and Women's Team round-4

Diving

4:30 PM:- Men's 1m Springboard Final - London Singh - Medal Match

Equestrian

7:00 AM:- Eventing Jumping Team and Individual Final - Medal Match

Hockey

1:15 PM:- Men’s Preliminary Pool Match - India vs Bangladesh

Kabaddi

1:30 PM:- India vs Chinese Taipei Women

Kurash

7:00 AM:- Women’s 87kg QF – Jyoti Tokas

7:00 AM:- Men’s 90kg QF – Yash Kumar

Roller Skating

6:30 AM:- Men's speed Skating 3000m -

6:45 AM:- Women's speed Skating 3000m -

Sepak Takraw

7:30 AM:- Men's Quadrant Vs Singapore

12:30 AM:- Men's Quadrant V Philippines

12:30 AM:- Women's Quadrant V Philippines

Squash

10:00 AM:- Mixed doubles India 1 (Abhay Singh and Anahat Singh) v Thailand

12:30 PM:- Women's Singles R16

1:30 PM:- Women's Singles R16

3:30 PM:- Men's Singles R16

Table Tennis

10:15 AM:- Women's Double Semi-Final - Ayhika Mukherjee, Sutirtha Mukherjee

Next Story